Amazon Kindle Fire HD Specs
Key Specifications
- 7.0 inches WXGA Display (800 x 1280 pixels, 216 ppi)
- Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9, TI OMAP 4460 Processor
- Android OS, v4.0 (customized)
- Internal storage 16/32 GB storage, 1 GB RAM
- 1.3 MP primary camera
- Bluetooth, Wi-Fi
- 4400 mAh Non-removable Li-Ion battery (16.43 Wh)
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 800 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 216 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 53.55% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.0 (customized) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9, TI OMAP 4460 [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX540 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes, with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| USB | Yes, v2.0 |
| GPS | No |
| Browser | HTML5 (Amazon Silk) |
User Memory
| Internal | 16/32 GB storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion battery (16.43 Wh) |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 11 hours |
.jpg)