Acer Iconia Tab A3-A20 Specs
Key Specifications
- 10.1 inches WXGA Display (1280 x 800 pixels, 149 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Mediatek MT8127 Processor
- Android OS, v4.4 (KitKat)
- Internal storage 16 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 5 MP primary camera
- 2 MP front facing camera
- Wi-Fi
- 5700 mAh Non-removable Li-Po Battery (A3-A20-K19H)
General Info
Display
| Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 10.1 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 1280 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 149 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 68.16% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Mediatek MT8127 [Similar] |
| GPU | Mali-450MP4 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery (A3-A20-K19H) |
| Capacity | 5700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 9 hours (multimedia) |
.jpg)