HP 15-fd0221TU (9D3N1PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359.8 x 236 x 18.6 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.59 Kg
General Info
| Name | HP 15-fd0221TU (9D3N1PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 15-fd0221TU (9D3N1PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | April 2023 |
| Colors | Natural Silver |
| Dimension | 359.8 x 236 x 18.6 mm (14.17 x 9.29 x 0.73 in) |
| Weight | 1.59 Kg (56.09 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1334U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD, Micro-Edge, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4b Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 65 W Smart AC power adapter |
.jpg)