Dell Inspiron 14 7420 (D560918WIN9S) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 314 x 227 x 18 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.57 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 14 7420 (D560918WIN9S) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 7420 (D560918WIN9S) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Platinum Silver |
| Dimension | 314 x 227 x 18 mm (12.36 x 8.94 x 0.71 in) |
| Weight | 1.57 Kg (55.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1235U (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD+ (1920 x 1200) Truelife Touch Narrow Border WVA Display, Narrow Border With Active Pen Included |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI v1.4 Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Inbuilt |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 54 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)