vivo Y76 5G Specs
Detailed Specifications
General Info
| Phone | vivo Y76 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | November 2021 |
| Status | Available - November 2021 |
| Colors | Cosmic Aurora, Midnight Space |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.8 x 75 x 7.8 mm (6.45 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | Li-Po 4100 MAh |
| Colors | non-removable |
| Size | 6.58 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.93% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | Android 11, Funtouch 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 128GB 8GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |