vivo Y31 Specs, Price
vivo Y31 Android Smartphone was launched in September 2025. It is priced in India at Rs. 14999, running on the Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 613 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The vivo Y31 has a 6.68 inches, 720 x 1608 pixels IPS display with a pixel density of 264 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo Y31 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The vivo Y31 runs on Android 15 and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 166.1 x 77 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 209 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo Y31 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | September 2025 |
| Status | Available - September 2025 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Rose Red, Diamond Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.1 x 77 x 8.4 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, 1000 Nits (HBM), Guardian Glass (ion-strengthened) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.68 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1608 pixels |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.79% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 613 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 44W wired, 50% in 38 min, Reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |