vivo X90 Pro+ Specs
vivo X90 Pro+ Android Smartphone was launched in November 2022. It is running on the Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo X90 Pro+ has a 6.78 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 518 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X90 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo X90 Pro+ runs on Android 13, Funtouch (Global) and all this is powered by a 4700 mAh battery. It measures 164.4 x 75.3 x 9.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 221 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo X90 Pro+ |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | November 2022 |
| Status | Coming Soon - December 2022 |
| Colors | Black, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.4 x 75.3 x 9.7 mm (6.47 x 2.96 x 0.38 in) |
| Weight | 221 g (7.8 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO4 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate Dolby Vision, HDR10+ 1800 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 518 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.50% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13, Funtouch (Global) |
| User Interface | Origin OS 3 (China) |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 64 MP + 50 MP + 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.4", 0.7µm, no AF, 2x optical zoom, OIS 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, 14-bit RAW video |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, 100% in 33 min (advertised) 50W wireless Reverse wired |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |