vivo X80 Pro+ Specs
vivo X80 Pro+ Android Smartphone is not announced yet. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo X80 Pro+ has a 6.78 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 518 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 44 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X80 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The vivo X80 Pro+ runs on Android 12 and all this is powered by a 4700 mAh battery.
General Info
| Phone | vivo X80 Pro+ |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Colors | Black; other colors |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
Display
| Type | QHD+ LTPO 2.0 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+, Dolby Vision |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 518 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | Origin OS Ocean |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 12 MP + 48 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
50 MP, f/1.3, (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF, gimbal OIS Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
44 MP, f/2.0, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging Reverse charging |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |