Vivo X50 Pro+ Specs
Vivo X50 Pro+ Android Smartphone was launched in 2020, June 01. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Vivo X50 Pro+ has a 6.56 inches, 1080 x 2376 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 398 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Vivo X50 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Vivo X50 Pro+ runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4315 mAh battery. It measures 158.5 x 72.8 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 181.5 grams including battery.
General Info
| Phone | Vivo X50 Pro+ |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | 2020, June 01 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, July |
| Colors | Dark Blue, Light Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.5 x 72.8 x 8 mm (6.24 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 181.5 g (6.38.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Glass front, eco leather back or glass back, aluminum frame |
Display
| Type |
Super AMOLED Capacitive Touchscreen HDR10+ 120Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.56 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | Funtouch 10.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 13 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.31", 1.2µm, Dual Pixel PDAF 8 MP, f/3.4, 135mm (periscope telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 50mm (portrait), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 44W |
| Capacity | 4315 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |