vivo X300 Specs, Price
vivo X300 Android Smartphone was launched in October 2025. It is priced in India at Rs. 75999, running on the Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) processor with Arm G1-Ultra GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo X300 has a 6.31 inches, 1216 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 461 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X300 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo X300 runs on Android 16, up to 4 major Android upgrades and all this is powered by a 6040 mAh battery. It measures 150.6 x 71.9 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo X300 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | October 2025 |
| Status | Available - October 2025 |
| Price | Rs. 75,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Blue, Red, Purple, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 150.6 x 71.9 x 8 mm (5.93 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - Malaysia, India HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid 4500 Nits (peak), Unspecified, Mohs Level 4 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.31 inches [Similar] |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.00% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro), Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Arm G1-Ultra [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Laser AF, Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, HDR, 3D LUT Import |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, 4K@120fps HDR |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired 40W wireless Reverse wired |
| Capacity | 6040 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |