vivo X30 Pro Specs
vivo X30 Pro Android Smartphone was launched in December 2019. It is running on the Exynos 980 (8 nm) processor with Mali-G76 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo X30 Pro has a 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The vivo X30 Pro runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4350 mAh battery. It measures 158.5 x 74.1 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198.5 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo X30 Pro |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | December 2019 |
| Status | Coming Soon - December 2019 |
| Colors | Black, Peach, Light Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.5 x 74.1 x 8.8 mm (6.24 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 198.5 g (6.98.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) |
Display
| Type |
Super AMOLED Capacitive Touchscreen HDR 800 nits typ. brightness |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | Funtouch 10.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55), Exynos 980 (8 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 32 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 13 MP Periscope, f/3.0, 135mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 5x optical zoom 32 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.6+ Gbps DL) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W |
| Capacity | 4350 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |