vivo X200 Ultra Specs
vivo X200 Ultra Android Smartphone was launched in April 2025. It is running on the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo X200 Ultra has a 6.82 inches, 1440 x 3168 pixels AMOLED display with a pixel density of 510 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X200 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The vivo X200 Ultra runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 163.1 x 76.8 x 8.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 229 grams or 232 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo X200 Ultra |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2025 |
| Status | Coming Soon - April 2025 |
| Colors | Black, Silver, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.1 x 76.8 x 8.7 mm (6.42 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 229 g or 232 g (8.08 oz or 8.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP69/IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, 4500 Nits (peak) Armor Glass Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.82 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.34% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 200 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.7, 35mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, gimbal OIS 200 MP, f/2.3, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, macro 3.4:1 (optional add-on zoom lens: f/2.3, 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics) 50 MP, f/2.0, 14mm, 116˚ (ultrawide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS Laser AF, Color Spectrum Sensor, Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, HDR, 3D LUT Import |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR, 10-bit Log, HDR10+ |
| Front Camera |
50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, PD, PPS, QC, UFCS 40W wireless Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |