vivo X200 Pro Specs, Price
vivo X200 Pro Android Smartphone was launched in October 2024. It is priced in India at Rs. 94999, running on the Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) processor with Immortalis-G925 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo X200 Pro has a 6.78 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X200 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo X200 Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 162.4 x 76 x 8.2 mm or 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 223 grams or 228 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo X200 Pro |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | October 2024 |
| Status | Coming Soon - October 2024 |
| Price | Rs. 94,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Black, White, Titanium |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.4 x 76 x 8.2 mm or 8.5 mm (6.39 x 2.99 x 0.32 in or 0.33 in) |
| Weight | 223 g or 228 g (7.87 oz or 8.04 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 4500 Nits (peak) Scratch/drop-resistant Glass Protections |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 200 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, PDAF, OIS 200 MP, f/2.7, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, macro 2.7:1 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Laser AF, Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, HDR, 3D LUT Import |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p, gyro-EIS, 10-bit Log, Dolby Vision HDR |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 90W wired 30W wireless Reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |