vivo X200 Specs, Price
vivo X200 Android Smartphone was launched in October 2024. It is priced in India at Rs. 65999, running on the Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) processor with Immortalis-G925 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo X200 has a 6.67 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo X200 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo X200 runs on Android 15 and all this is powered by a 5800 mAh battery. It measures 160.3 x 74.8 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams or 202 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo X200 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | October 2024 |
| Status | Coming Soon - October 2024 |
| Price | Rs. 65,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Black, White, Titanium |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.3 x 74.8 x 8 mm (6.31 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g or 202 g (6.95 oz or 7.13 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 4500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Laser AF, Zeiss Optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 90W wired Reverse wired |
| Capacity | 5800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |