vivo V70 FE Specs, Price
vivo V70 FE Android Smartphone was launched in March 2026. It is priced in India at Rs. 37999, running on the Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo V70 FE has a 6.83 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo V70 FE as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G and USB OTG too.
The vivo V70 FE runs on Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 163.7 x 76.2 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 200 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo V70 FE |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 37,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Ocean Blue, Monsoon Blue, Muse Purple, Northern Lights Purple, Titanium Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 76.2 x 7.6 mm (6.44 x 3 x 0.3 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48 - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48 - India |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 2 hours) Darkness Glow technology (market dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz HDR10+, 1900 Nits (HBM), Mohs Level 4 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Ring-LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0" HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm - International model 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF - India model 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Yes, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, 100% in 60 min Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |