vivo V21 Specs
vivo V21 Android Smartphone was launched in April 2021. It is running on the MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) processor with Mali-G57 MC3 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The vivo V21 has a 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 44 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo V21 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The vivo V21 runs on Android 11 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 159.7 x 73.9 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 176 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo V21 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2021 |
| Status | Coming Soon - May 2021 |
| Colors | Dusk Blue, Sunset Dazzle |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.7 x 73.9 x 7.3 mm (6.29 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 90Hz Refresh Rate HDR10+ 500 nits (typ) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.70% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | Funtouch 11.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC3 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps (no OIS), 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
44 MP, f/2.0, (wide), AF, OIS Dual-LED flash, HDR 4K@30fps (no OIS), 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W, 66% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |