vivo T4x Specs, Price
vivo T4x Android Smartphone was launched in March 2025. It is priced in India at Rs. 13999, running on the Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo T4x has a 6.72 inches, 1080 x 2408 pixels IPS display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo T4x as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The vivo T4x runs on Android 15 and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 204 grams or 208 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo T4x |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | March 2025 |
| Status | Coming Soon - March 2025 |
| Price | Rs. 13,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pronto Purple, Marine Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (6.52 x 3 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g or 208 g (7.2 oz or 7.34 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, 1050 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.72 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 44W wired, 50% in 40 min Reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |