vivo T4R Specs, Price
vivo T4R Android Smartphone was launched in July 2025. It is priced in India at Rs. 19499, running on the Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo T4R has a 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo T4R as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The vivo T4R runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 5700 mAh battery. It measures 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 183.5 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo T4R |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | July 2025 |
| Status | Coming Soon - August 2025 |
| Price | Rs. 19,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Arctic White, Twilight Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (6.43 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 183.5 g (6.46.0.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 2160Hz PWM, HDR10+ 1300 Nits (HBM), 1800 Nits (peak) Diamond Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.39% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 44W wired Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 5700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |