vivo S7e 5G Specs
vivo S7e 5G Android Smartphone was launched in November 2020. It is running on the MediaTek MT6853V Dimensity 720 5G (7 nm) processor with Mali-G57 MC3 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo S7e 5G has a 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo S7e 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The vivo S7e 5G runs on Android 10 and all this is powered by a 4100 mAh battery. It measures 161 x 74 x 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 171.7 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo S7e 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | November 2020 |
| Status | Coming Soon - November 2020 |
| Colors | Phantom Blue, Mirror Black, Silver Moon |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161 x 74 x 7.7 mm (6.34 x 2.91 x 0.3 in) |
| Weight | 171.7 g (6.03.0.25 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen HDR10 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.91% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | Funtouch 10.5 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6853V Dimensity 720 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC3 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W |
| Capacity | 4100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |