vivo S6 5G Specs
vivo S6 5G Android Smartphone was launched in 2020, March 31. It is running on the Samsung Exynos 980 8nm processor with Mali-G76 MP5 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo S6 5G has a 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 409 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo S6 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The vivo S6 5G runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 161.16 × 74.66 × 8.68 mm (height x width x thickness) with a total weight of 181 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo S6 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | 2020, March 31 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, April |
| Colors | Black, Blue, White/Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.16 × 74.66 × 8.68 mm (6.34 × 2.94 × 0.34 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 77(3700), 78(3500); SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type | FHD+ AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | Funtouch 10.0 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), Samsung Exynos 980 8nm [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP5 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |