vivo S19 Pro Specs
vivo S19 Pro Android Smartphone was launched in May 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) processor with Immortalis-G715 MC11 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo S19 Pro has a 6.78 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo S19 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo S19 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 164.1 x 75 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo S19 Pro |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | May 2024 |
| Status | Available - May 2024 |
| Colors | Gray, Green, Light Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.1 x 75 x 7.6 mm (6.46 x 2.95 x 0.3 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 4500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | OriginOS 4 |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X3 & 3x3.0 GHz Cortex-A715 & 4x2.0 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Ring-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/1.9, (telephoto), PDAF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF Dual-LED flash, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast battery Charging 80W wired, PD Reverse wired |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |