vivo S18e Specs
vivo S18e Android Smartphone was launched in December 2023. It is running on the Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) processor with Mali-G610 MC4 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo S18e has a 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 395 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo S18e as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo S18e runs on Android 14 and all this is powered by a 4800 battery. It measures 162.4 x 74.9 x 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo S18e |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | December 2023 |
| Status | Coming Soon - January 2023 |
| Colors | Black, Purple, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm (6.39 x 2.95 x 0.3 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Raet 1800 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | OriginOS 4 |
| Processor | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510), Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC4 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD Reverse wired |
| Capacity | 4800 |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |