vivo Pad2 Specs
vivo Pad2 Android Tablet was launched in April 2023. It is running on the Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) processor with Mali-G710 MC10 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo Pad2 has a 12.1 inches, 1968 x 2800 pixels IPS display with a pixel density of 283 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the vivo Pad2 as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for NFC and Wi-Fi too.
The vivo Pad2 runs on Android 13 and all this is powered by a 10000 mAh battery. It measures 266 x 191.6 x 6.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 585 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo Pad2 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2023 |
| Status | Available - April 2023 |
| Colors | Gray, Blue, Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 266 x 191.6 x 6.6 mm (10.47 x 7.54 x 0.26 in) |
| Weight | 585 g (20.64 oz) |
| SIM Type | No |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| Messaging | |
| Build Features | Stylus support |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 144Hz Refresh Rate HDR10 600 nits |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 12.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1968 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 283 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | OriginOS 3 |
| Processor | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G710 MC10 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Capacity | 10000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |