Vivo NEX 3 5G Specs
Vivo NEX 3 5G Android Smartphone is not announced yet. It is running on the Qualcomm SDM855+ Snapdragon 855+ (7 nm) processor with Adreno 640 (700 MHz) GPU. The phone has 12GB RAM and 512GB of internal storage which is not expandable.
The Vivo NEX 3 5G has a 6.89 inches, 1080 x 2256 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 363 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Vivo NEX 3 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The Vivo NEX 3 5G runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 167.4 x 76.1 x 9.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 218.5 grams including battery.
General Info
| Phone | Vivo NEX 3 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.4 x 76.1 x 9.4 mm (6.59 x 3 x 0.37 in) |
| Weight | 218.5 g (7.69.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
Fingerprint Sensor(In-display) 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
Display
| Type |
Full HD+ Super AMOLED Capacitive Touchscreen 100% P3 wide color gamut HDR10 800 nit brightness |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.89 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2256 pixels |
| Pixel Density | 363 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 93.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | Funtouch 4.5 |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855+ Snapdragon 855+ (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) [Similar] |
| RAM | 12GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GNSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512GB, 12GB RAM or 256GB, 8GB RAM or 128GB, 8GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 44W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |