vivo iQOO Z9s Specs, Price
vivo iQOO Z9s Android Smartphone was launched in August 2024. It is priced in India at Rs. 19999, running on the Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Z9s has a 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z9s as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and FM Radio too.
The vivo iQOO Z9s runs on Android 14, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 14 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 163.7 x 75 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams or 182 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z9s |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | August 2024 |
| Status | Coming Soon - August 2024 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Titanium Matte, Onyx Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 75 x 7.5 mm (6.44 x 2.95 x 0.3 in) |
| Weight | 180 g or 182 g (6.35 oz or 6.42 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64, dust and water resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10+, 1800 Nits (peak) Schott Xensation |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.17% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, Funtouch 14 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion Battery Fast Battery Charging 44W wired 7.5W reverse wired |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |