vivo iQOO Z6 (China) Specs
vivo iQOO Z6 (China) Android Smartphone was launched in August 2022. It is running on the Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) processor with Adreno 642L GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Z6 (China) has a 6.64 inches, 1080 x 2388 pixels IPS display with a pixel density of 395 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z6 (China) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The vivo iQOO Z6 (China) runs on Android 12 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 164 x 75.8 x 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 194.6 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z6 (China) |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | August 2022 |
| Status | Coming Soon - September 2022 |
| Colors | Black, Orange, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164 x 75.8 x 8.6 mm (6.46 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 194.6 g (6.84.0.21 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate HDR10 650 nits (HBM) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.64 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.79% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | Origin OS Ocean |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A78 & 3x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G+ 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 642L [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W, 50% in 10 min, 100% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |