vivo iQOO Z10x Specs, Price
vivo iQOO Z10x Android Smartphone was launched in April 2025. It is priced in India at Rs. 13499, running on the Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Z10x has a 6.72 inches, 1080 x 2408 pixels IPS display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z10x as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The vivo iQOO Z10x runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 204 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z10x |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2025 |
| Status | Coming Soon - April 2025 |
| Price | Rs. 13,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Ultramarine, Titanium |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (6.52 x 3 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g (7.2 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Splash resistant MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 1050 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.72 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 44W wired Reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |