vivo iQOO Z10 Turbo+ Specs
vivo iQOO Z10 Turbo+ Android Smartphone was launched in August 2025. It is running on the Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) processor with Immortalis-G925 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Z10 Turbo+ has a 6.78 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z10 Turbo+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo iQOO Z10 Turbo+ runs on Android 15 and all this is powered by a 8000 mAh battery. It measures 163.7 x 75.9 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 212 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z10 Turbo+ |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | August 2025 |
| Status | Available - August 2025 |
| Colors | White, Gray, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 75.9 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz, HDR, 4320Hz PWM 2000 Nits (HBM), 5500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.27% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720), Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) [Similar] |
| GPU | Immortalis-G925 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, 55W PD/PPS Reverse wired |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |