vivo iQOO Z10 Lite Specs, Price
vivo iQOO Z10 Lite Android Smartphone was launched in June 2025. It is priced in India at Rs. 9999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The vivo iQOO Z10 Lite has a 6.74 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 260 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z10 Lite as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and FM Radio too.
The vivo iQOO Z10 Lite runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 167.3 x 77 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 202 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z10 Lite |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | June 2025 |
| Status | Coming Soon - June 2025 |
| Price | Rs. 9,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Titanium Blue, Cyber Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.3 x 77 x 8.2 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 90Hz Refresh Rate, 1000 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.74 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.35% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 15W wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |