vivo iQOO Z10 Specs, Price
vivo iQOO Z10 Android Smartphone was launched in April 2025. It is priced in India at Rs. 19999, running on the Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 710 (940 MHz) GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Z10 has a 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Z10 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The vivo iQOO Z10 runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 7300 mAh battery. It measures 163.4 x 76.4 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Z10 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2025 |
| Status | Coming Soon - April 2025 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Stellar Black, Glacier Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 76.4 x 7.9 mm (6.43 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Splash resistant MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 5000 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 90W wired Reverse wireless |
| Capacity | 7300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |