vivo iQOO Neo6 SE Specs
vivo iQOO Neo6 SE Android Smartphone was launched in May 2022. It is running on the Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Neo6 SE has a 6.62 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 398 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Neo6 SE as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 5G, 4G LTE, 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The vivo iQOO Neo6 SE runs on Android 12 and all this is powered by a 4700 mAh battery. It measures 163 x 76.2 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO Neo6 SE |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | May 2022 |
| Status | Available - May 2022 |
| Colors | Blue, Orange, Gradient |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 1300 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.62 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.00% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | Origin OS Ocean |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |