Vivo iQOO Neo 3 5G Specs
Vivo iQOO Neo 3 5G Android Smartphone was launched in April 2020. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Vivo iQOO Neo 3 5G has a 6.57 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 401 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Vivo iQOO Neo 3 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The Vivo iQOO Neo 3 5G runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 163.71 x 75.55 x 8.93 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198.1 grams including battery.
General Info
| Phone | Vivo iQOO Neo 3 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | April 2020 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, April 29 |
| Colors | Sky Blue, Blue Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.71 x 75.55 x 8.93 mm (6.45 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 198.1 g (6.98.0.04 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 5G SA/NSA/Sub6 (12GB RAM version) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
Full HD+ IPS LCD Capacitive Touchscreen HDR10+ 144Hz refresh rate DCI-P3 color gamut |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.08% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | iQOO UI 1.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), Sony IMX582 sensor, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP Ultra-wide, f/2.2, PDAF, Laser AF, OIS 2 MP, Depth sensor HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@1920fps |
| Front Camera |
16 MP Punch-Hole, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G |
HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) 5G NSA / Sub6 / mmWave |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Super Flash charging 44W |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |