vivo iQOO Neo 10R Specs, Price
vivo iQOO Neo 10R Android Smartphone was launched in March 2025. It is priced in India at Rs. 26999, running on the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 735 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO Neo 10R has a 6.78 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 453 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO Neo 10R as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and Bluetooth too.
The vivo iQOO Neo 10R runs on Android 15, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 6400 mAh battery. It measures 163.7 x 75.9 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 196 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo iQOO Neo 10R |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | March 2025 |
| Status | Coming Soon - March 2025 |
| Price | Rs. 26,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Raging Blue, MoonKnight Titanium |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 75.9 x 8 mm (6.44 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, HDR10+, 4500 Nits (peak) Schott Xensation Up Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.27% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 735 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal |
256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 - 128GB UFS 4.1 - 256GB |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 80W wired, 55W PD, 50% in 26 min, 100% in 55 min 7.5W reverse wireless Bypass charging |
| Capacity | 6400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |