vivo iQOO 5 5G Specs
vivo iQOO 5 5G Android Smartphone was launched in 2020, August 17. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO 5 5G has a 6.56 inches, 1080 x 2376 pixels AMOLED display with a pixel density of 398 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO 5 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The vivo iQOO 5 5G runs on Android 10 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 160 x 75.6 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 197 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO 5 5G |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | 2020, August 17 |
| Status | Coming Soon - August 2020 |
| Colors | Blue, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 75.6 x 8.3 mm (6.3 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
AMOLED Capacitive Touchscreen HDR10+ 120Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.56 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.40% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | IQOO UI 1.5 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.31", 1.2µm, Dual Pixel PDAF 13 MP, f/2.5, 50mm (portrait), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, panorama |
| Video | 8K, 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.5, (wide) HDR,Panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 55W Reverse charging |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |