vivo iQOO 15T Specs
vivo iQOO 15T Android Smartphone was launched in May 2026. It is running on the MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) processor with Mali-G1 Ultra MC12 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO 15T has a 6.82 inches, 1440 x 3168 pixels AMOLED display with a pixel density of 510 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO 15T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The vivo iQOO 15T runs on Android 16 and all this is powered by a 8000 mAh battery. It measures 163.4 x 76.7 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 216 grams or 223 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO 15T |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | May 2026 |
| Status | Available - May 2026 |
| Colors | Black, Blue, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 76.7 x 8.3 mm (6.43 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 216 g or 223 g (7.62 oz or 7.87 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Color-changing rear panel (blue color only) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO AMOLED Screen, 144Hz, 2592Hz PWM HDR10+, 1800 Nits (HBM), 4500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.82 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.29% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro), MediaTek Dimensity 9500 Monster (3 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, PPS, PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |