vivo iQOO 15 Specs
vivo iQOO 15 Android Smartphone was launched in October 2025. It is running on the Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor with Adreno 840 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO 15 has a 6.85 inches, 1440 x 3168 pixels AMOLED display with a pixel density of 508 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO 15 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The vivo iQOO 15 runs on Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 163.7 x 76.8 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 215 grams or 220 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO 15 |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | October 2025 |
| Status | Available - October 2025 |
| Colors | Black, White, Green, Blue, Color changing |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 76.8 x 8.1 mm (6.44 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 215 g or 220 g (7.58 oz or 7.76 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 75, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89, 91, 92, 93, 94 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Color-changing rear panel |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 144Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid 1000 Nits (typ), 2600 Nits (HBM), 6000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.85 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels |
| Pixel Density | 508 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | OriginOS 6 (China) |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.1, (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 21mm (wide) HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, PPS 40W wireless |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |