vivo iQOO 10 Pro Specs
vivo iQOO 10 Pro Android Smartphone was launched in July 2022. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The vivo iQOO 10 Pro has a 6.78 inches, 1440 x 3200 pixels AMOLED display with a pixel density of 518 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the vivo iQOO 10 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The vivo iQOO 10 Pro runs on Android 12, Funtouch 12 (International) and all this is powered by a 4700 mAh battery. It measures 164.9 x 75.5 x 9.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 215.4 grams or 216.2 grams including battery.
General Info
| Phone | vivo iQOO 10 Pro |
| Manufacturer | vivo |
| Announced | July 2022 |
| Status | Coming Soon - July 2022 |
| Colors | Black, White (BMW M branding) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.9 x 75.5 x 9.5 mm (6.49 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 215.4 g or 216.2 g (7.58.0.14 oz or 7.62.0.07 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) |
Display
| Type |
QHD+ LTPO3 AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 500 nits (typ), 1000 nits (HBM) 1500 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 518 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.99% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12, Funtouch 12 (International) |
| User Interface | Origin OS Ocean (China) |
| Processor | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 14.6 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | No |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 14.6 MP, f/2.2, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.3, 15mm, 150˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Dual-LED Lash, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 200W, 100% in 10 min (advertised) Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 |
| Capacity | 4700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |