OnePlus Ace 3 Pro Specs
OnePlus Ace 3 Pro Android Smartphone was launched in June 2024. It is running on the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 GPU. The phone has 24 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The OnePlus Ace 3 Pro has a 6.78 inches, 1264 x 2780 pixels AMOLED display with a pixel density of 450 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the OnePlus Ace 3 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The OnePlus Ace 3 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 6100 mAh battery. It measures 163.3 x 75.3 x 8.7 / 8.9 / 9.0 mm (height x width x thickness) with a total weight of 207 grams, 212 grams, 225 grams including battery.
General Info
| Phone | OnePlus Ace 3 Pro |
| Manufacturer | OnePlus |
| Announced | June 2024 |
| Status | Coming Soon - July 2024 |
| Colors | Gray, White, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.3 x 75.3 x 8.7 / 8.9 / 9.0 mm (6.43 x 2.96 x 0.34 / 0.35 / 0.35 in) |
| Weight | 207 g, 212 g, 225 g (7.3 oz, 7.48 oz, 7.94 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust/water resistant |
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10+, Dolby Vision 800 Nits (typ), 1600 Nits (HBM), 4500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.04% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | ColorOS 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 [Similar] |
| RAM | 24 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm HDR, panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 24 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 100W wired, PD2.0, QC2, 1-52% in 15 min, 1-100% in 36 min |
| Capacity | 6100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |