OnePlus 15T Specs
OnePlus 15T Android Smartphone was launched in March 2026. It is running on the Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) processor with Adreno 840 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The OnePlus 15T has a 6.32 inches, 1216 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the OnePlus 15T as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The OnePlus 15T runs on Android 16, OxygenOS 16 (Global), ColorOS 16 (China) and all this is powered by a 7500 mAh battery. It measures 150.6 x 71.8 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 194 grams including battery.
General Info
| Phone | OnePlus 15T |
| Manufacturer | OnePlus |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - March 2026 |
| Colors | Brown, Green, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 150.6 x 71.8 x 8.4 mm (5.93 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 48, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 165Hz, 3840Hz PWM Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid 800 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 3600 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.32 inches [Similar] |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.52% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, OxygenOS 16 (Global), ColorOS 16 (China) |
| User Interface | ColorOS 16(China) |
| Processor | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), 3.5x optical zoom, PDAF, OIS Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, Dolby Vision HDR |
| Front Camera |
16 MP, f/2.4, 23mm (wide) HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 18W PD/QC, 61% in 30 min 50W wireless 10W reverse wired |
| Capacity | 7500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |