Huawei Pura X Specs
Huawei Pura X featured phone was launched in March 2025. It is running on the Kirin 9020 processor with Maleoon 920 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Pura X has a 6.3 inches, 1320 x 2120 pixels display with a pixel density of 396 ppi alongwith a secondary display of 3.5 inches LTPO2 OLED, 980 x 980 pixels, 1B colors, 120Hz. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 10.7 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Pura X as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Pura X runs on HarmonyOS 5.0 and all this is powered by a 4720 mAh battery. It measures Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mm
Folded: 91.7 x 91.7 x 15.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193.7 grams or 195.9 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Pura X |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | March 2025 |
| Status | Available - March 2025 |
| Colors | Red, Green, Gray, White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mm Folded: 91.7 x 91.7 x 15.1 mm (Unfolded: 5.64 x 3.61 x 0.28 in Folded: 3.61 x 3.61 x 0.59 in) |
| Weight | 193.7 g or 195.9 g (6.81.0.25 oz or 6.88.0.32 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
Display
| Type | FHD+ Foldable LTPO2 OLED, HDR Vivid, 120Hz, 2500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1320 x 2120 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.67% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display | 3.5 inches LTPO2 OLED, 980 x 980 pixels, 1B colors, 120Hz |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510), Kirin 9020 [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 40 MP + 1.5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 1.5 MP multi-spectral channel red maple primary color camera Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
10.7 MP, f/2.2, (wide) Video - 1080p, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 66W wired 40W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 4720 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |