Huawei Pura 80 Ultra Specs
Huawei Pura 80 Ultra Smartphone phone was launched in June 2025. It is running on the Kirin 9020 (7 nm) processor with Maleoon 920 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Pura 80 Ultra has a 6.8 inches, 1276 x 2848 pixels display with a pixel density of 459 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Pura 80 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Pura 80 Ultra runs on EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China) and all this is powered by a 5700 mAh battery. It measures 163 x 76.1 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 233.5 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Pura 80 Ultra |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | June 2025 |
| Status | Available - June 2025 |
| Colors | Gold, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3 x 0.33 in) |
| Weight | 233.5 g (8.22.0.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA - China only |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 Nits (peak) Kunlun Glass 2 (Basalt-tempered) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1276 x 2848 pixels |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.6GHz Cortex-A510), Kirin 9020 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 12.5 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 83mm (periscope telephoto), 1/1.28", PDAF, sensor-shift OIS, 3.7x optical zoom 12.5 MP, f/3.6, 212mm (periscope telephoto), PDAF, sensor-shift OIS, 9.4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF * Both telephoto cameras utilize the same camera sensor w/o continuous optical zoom Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF HDR, panorama 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 100W wired 80W wireless 18W reverse wired 20W Reverse wireless |
| Capacity | 5700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |