Huawei Pura 80 Pro+ Specs
Huawei Pura 80 Pro+ Smartphone phone was launched in June 2025. It is running on the Kirin 9020 (7 nm) processor with Maleoon 920 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Pura 80 Pro+ has a 6.8 inches, 1276 x 2848 pixels display with a pixel density of 459 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Pura 80 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei Pura 80 Pro+ runs on EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China) and all this is powered by a 5700 mAh battery. It measures 163 x 76.1 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 219 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Pura 80 Pro+ |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | June 2025 |
| Status | Available - June 2025 |
| Colors | Black, White, Red, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.73 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA - China only |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 Nits (peak) Kunlun Glass 2 (Basalt-tempered) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1276 x 2848 pixels |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.6GHz Cortex-A510), Kirin 9020 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 48 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.1, 93mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞), OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF HDR, panorama 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 100W wired 80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 5700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |