Huawei Pura 70 Ultra Specs
Huawei Pura 70 Ultra Smartphone phone was launched in April 2024. It is running on the Kirin 9010 (7 nm) processor. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei Pura 70 Ultra has a 6.8 inches, 1260 x 2844 pixels display with a pixel density of 457 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei Pura 70 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei Pura 70 Ultra runs on HarmonyOS 4.2 and all this is powered by a 5200 mAh battery. It measures 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 226 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei Pura 70 Ultra |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | April 2024 |
| Status | Coming Soon - April 2024 |
| Colors | Black, White, Brown, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm (6.4 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 226 g (7.97 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen HDR, 120Hz Refresh Rate, 2500 Nits (peak) Kunlun Glass (Xuanwu Tempered) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2844 pixels |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Processor | Octa-core (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510), Kirin 9010 (7 nm) [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, PDAF, Laser AF, sensor-shift OIS, retractable lens 50 MP, f/2.1, 90mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞), OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.4, (ultrawide), AF HDR, panorama Yes, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |