Huawei P50 Pro Specs
Huawei P50 Pro Smartphone was launched in July 2021. It is running on the Kirin 9000 (5 nm)/Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) processor with Mali-G78 MP24/Adreno 660 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei P50 Pro has a 6.6 inch, 1228 x 2700 pixels display with a pixel density of -. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei P50 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei P50 Pro runs on HarmonyOS 2.0 and all this is powered by a 4360 mAh battery. It measures 158.8 x 72.8 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 195 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei P50 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | July 2021 |
| Status | Coming Soon - August 2021 |
| Colors | Black, Gold, White, Pink, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.8 x 72.8 x 8.5 mm (6.25 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ OLED 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.6 inch [Similar] |
| Resolution | 1228 x 2700 pixels |
| Pixel Density | - |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Processor |
Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Kirin 9000 (5 nm) Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) [Similar] |
| GPU |
Mali-G78 MP24 Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 64 MP + 12 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | No |
| Features |
50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 40 MP, f/1.6, 23mm (B/W) Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.4, (wide) Panorama, HDR 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to quad-band: GLONASS (4), BDS (4), GALILEO (3), QZSS (2), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 66W Fast wireless charging 50W |
| Capacity | 4360 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |