Huawei P40 Specs
Huawei P40 Android Smartphone was launched in 2020, March 26. It is running on the HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) processor with Mali-G76 MP16 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei P40 has a 6.1 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 422 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei P40 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei P40 runs on Android 10.0 (AOSP + HMS) and all this is powered by a 3800 mAh battery. It measures 148.9 x 71.1 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 175 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei P40 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | 2020, March 26 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, April 7 |
| Colors | Various |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 148.9 x 71.1 x 8.5 mm (5.86 x 2.8 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 5G band 1(2100), 3(1800), 28(700), 38(2600), 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (In-Display ) IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
Display
| Type |
OLED Capacitive Touchscreen DCI-P3 HDR10+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 422 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.48% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 (AOSP + HMS) |
| User Interface | EMUI 10.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP16 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 16 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.28", PDAF, OIS 16 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF 8 MP, Periscope, f/4.0, 240mm (telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom, 30x digital zoom Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm IR TOF 3D, (biometrics sensor only) HDR 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 22.5W |
| Capacity | 3800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |