Huawei P30 Pro Specs, Price
Huawei P30 Pro Android Smartphone was launched in 2019, March. It is priced in India at Rs. 71990 ($0.00), running on the HiSilicon Kirin 980 (7 nm) processor with Mali-G76 MP10 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128/256/512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei P30 Pro has a 6.47 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 398 ppi. Coming to cameras, it has a 40 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei P30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei P30 Pro runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 4200 mAh battery. It measures 158 x 73.4 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Huawei P30 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | 2019, March |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, April |
| Price | Rs. 71,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Ice White, Aurora Blue, Sunrise Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158 x 73.4 x 8.4 mm (6.22 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor(In-display) IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) |
Display
| Type | OLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.47 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.75% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | EMUI 9.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP10 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128/256/512 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
Camera
| Rear Camera | 40 MP + 20 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-Tone Flash |
| Features |
40 MP, f/1.6, (wide), 1/1.7", PDAF/Laser AF, OIS 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF/Laser AF Periscope 8 MP, f/3.4, 80mm (telephoto), 1/4", 5x optical zoom, OIS, PDAF/Laser AF TOF 3D camera, Leica optics, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Front Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), HDR, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128/256/512 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 40W Fast wireless charging 15W |
| Capacity | 4200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |