Huawei nova 9 Specs
Huawei nova 9 Smartphone was launched in September 2021. It is running on the Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) processor with Adreno 642L GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei nova 9 has a 6.57 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 392 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 9 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei nova 9 runs on HarmonyOS 2.0 and all this is powered by a 4300 mAh battery. It measures 160 x 73.7 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 175 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 9 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | September 2021 |
| Status | Coming Soon - September 2021 |
| Colors | Black, Blue, Green, Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 73.7 x 7.8 mm (6.3 x 2.9 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.98% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670), Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 642L [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with tri-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Li-Po, non-removable Fast charging 66W, 100% in 38 min (advertised) |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |