Huawei nova 5 Specs
Huawei nova 5 Android Smartphone was launched in 2019, June. It is running on the HiSilicon Kirin 980 (7 nm) processor with Mali-G76 MP10 GPU. The phone has 6/8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 512 GB.
The Huawei nova 5 has a 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 403 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 5 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Huawei nova 5 runs on Android 9.0 (Pie) and all this is powered by a 3500 mAh battery. It measures 157.4 x 74.8 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 171 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 5 |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | 2019, June |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, Jun |
| Colors | Black, Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.4 x 74.8 x 7.3 mm (6.2 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE (unspecified) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (In-display) |
Display
| Type | OLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.39 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.27% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | EMUI 9.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP10 [Similar] |
| RAM | 6/8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 16 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0 HDR, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6/8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 40W(85% in 30 min) |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |