Huawei nova 15 Pro Specs
Huawei nova 15 Pro Smartphone was launched in December 2025. It is running on the Kirin 9010S processor. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Huawei nova 15 Pro has a 6.84 inches, 1320 x 2856 pixels display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 15 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Huawei nova 15 Pro runs on HarmonyOS 6.0 and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 163 x 78 x 6.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 202 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 15 Pro |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | December 2025 |
| Status | Coming Soon - December 2025 |
| Colors | Black, White, Purple, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163 x 78 x 6.9 mm (6.42 x 3.07 x 0.27 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen, HDR Vivid, 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 Nits (peak) Aluminosilicate Glass (256GB Only); Kunlun Glass Edition |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.84 inches [Similar] |
| Resolution | 1320 x 2856 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 6.0 |
| Processor | Kirin 9010S |
| GPU | - |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF HDR, panorama 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |