Huawei nova 14 Ultra Specs
Huawei nova 14 Ultra Smartphone was launched in May 2025. It is running on the Kirin 8020 processor with Maleoon 920 2cu GPU. The phone has 12 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Huawei nova 14 Ultra has a 6.81 inches, 1272 x 2860 pixels display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Huawei nova 14 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Huawei nova 14 Ultra runs on HarmonyOS 5.0 and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 163.4 x 75.6 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 204 grams including battery.
General Info
| Phone | Huawei nova 14 Ultra |
| Manufacturer | Huawei |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Black, White, Purple, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 75.6 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 204 g (7.2 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ LTPO3 OLED Screen, HDR 120Hz, 5500 Nits (peak), Kunlun Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.81 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2860 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.79% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz), Kirin 8020 [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 2cu [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 88mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), AF Laser AF, Color Spectrum Sensor, Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Front Camera |
8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF HDR, panorama 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |